Що варто читати дитині, поки вона не навчилася читати
Від 0 до 2 років
У такому юному віці дитина зможе судити лише про те, наскільки книжка смачна і зручна у використанні. Читати немовлятам вголос зовсім не так безглуздо, як здається на перший погляд. По-перше, це свого роду спілкування з дитиною, а по-друге, слухаючи вас, малюк вчиться говорити. Особливо кориснівірші тапісні:навіть зовсім маленька дитина добре сприймає ритм і вміє розрізняти інтонації мами і тата.
Як читати?
§ Виразно і емоційно декламуйте, ретельно промовляючи всі звуки.
§ Говоріть нижче, вище, швидше і повільніше – в загальному, сумлінно розважайте малюка.
§ Показуйте малюкові картинки: добре, якщо у вас є різні варіанти зображень одних і тих же істот.
§ Демонструйте дитині ті дії, про які йдеться в віршах і потішках.
§ Буцайте за козу рогату, топайте за ведмедика клишоногого і ричіть за тигра.
§ Як тільки книга набридне дитині, припиніть читання, відкладіть її на день.
Що читати?
Короткі правильно заримовані вірші про тварин, іграшки і навколишній світ.
Від 2 до 4 років
Тепер дитина вже розуміє слова, які вимовляють дорослі, проявляє інтерес до навколишнього світу і щосили намагається наслідувати маму з татом. Саме час переходити до більш серйозного і осмисленого читання.
Як читати?
Якщо ви почали читати малюкові казку, а він заснув або відволікся, то наступного разу доведеться починати з першої сторінки. Таким маленьким дітям поки що складно запам’ятовувати і поєднувати в голові різні епізоди однієї історії.
Не лінуйтеся читати один і той же твір по багато разів, якщо про це просить ваш маленький консерватор. Використовуйте любов дітей до повторенням, щоб вчити вірші та історії напам’ять.
Не бійтеся братися за тексти з незнайомими дитині словами. По-перше, швидше за все, вона розуміє куди більше, ніж вам здається. А по-друге, розширення словникового запасу пришвидчитьрозвиток мови.
Що читати?
Короткі казки. Нехай в них висвітлюється одна подія або декілька, але відбуваються лінійно, тобто одна за одною. Невеликі вірші тавіршовані загадки.
Від 4 до 6 років
Якщо дитина до цього часу не полюбила читати – це ще не трагедія. Ні в якому разі не піддавайтеся на ці провокації і не впадайте в паніку: все буде нормально – і зачитає, і полюбить, і навіть попросить, щоб ви записали їїв бібліотеку.
Як читати?
Дитина вже добре сприймає текст, прочитаний нормальним батьківським голосом. Але, звичайно, легке інтонування не завадить.
Діти вже не зациклюються на одній казці так сильно, як раніше, але для кращого сприйняття поки що має сенс читати книги по кілька разів – так простіше запам’ятовуються деталі.
Читайте по розділам, якщо вони невеликі, в іншому випадку самостійно розділіть текст на окремі частини. Такий «дробовий підхід» допоможе спонукати бажання дитини навчитися читати самостійно. Зупиняйтеся буквально «на найцікавішому місці», а потім сміливо починайте займатися своїми справами: хоче дізнатися, що буде далі, нехай бере книгу сама.
Що читати?
Пригодницькі, повні захоплюючих подій розповіді, романи і повісті.
Історії в дусі «добрим молодцям урок» – в міру моралізаторські та ні в якому разі не занудні.
Енциклопедії для дошкільнят і молодших школярів. Навчальні посібники для підготовки до школи. Книги, пов’язані з подіями навколо дитини. Наприклад, перед Новим роком можна почитати зимові історії.
Література:
1. Нестайко В. «Пригоди журавлика», «Пригоди близнят-козенят», «Пошукове бюро знахідок», «Кузя, Зюзя і компанія», «Чорлі», «Ковалі щастя»
2. Бернетт Ф. «Маленька принцеса», «Чарівний сад»
3. Біанкі В. «Розповіді про тварин»
4. Волков А. «Чарівник Смарагдового міста»
5. Ліндгрен А. «Малюк і Карлсон»
6. Мілн А. «Вінні-Пух і всі-всі-всі»
7. Носов Н. «Незнайко і його друзі», «Витівники», «Фантазери»
8. Родарі Дж. «Подорож Блакитної Стріли»
9. Успенський Е. «Крокодил Гена і його друзі», «Канікули в Простоквашино»
10. Чандлер Х. Дж. «Казки дядечка Римуса»
6-7 років
Тепер визначати коло читання вашої дитини будете не тільки ви, але і його перша вчителька. Укладіть з юним учнем угоду: кожного місяця ви відправляєтеся в бібліотеку і берете там дві книги – одну вибираєте ви, другу – дитина.
Як читати?
Читання вголос - хіба що хвилин п’ять-десять – на ніч, щоб краще спалося. Дитині вже дійсно пора починати читати самій. Читайте казки і байки за ролями. Навчіть малюка складати вірші або, наприклад, писати історії, які продовжують його улюблені книги. Першокласник практично щодня отримує домашнє завдання «прочитати текст з такою-то по таку-то сторінку» – в результаті приємне раніше заняття перетворюється для нього в тяжке обов’язкове зобов’язання. Не забувайте хвалити учня, щоб він вже зовсім не позбувся мотивації.
Що читати?
Дитячі твори з повноцінним сюжетом.
Література:
1. Сухомлинський В. «Квітка сонця».
2. Нестайко В. «Дивовижні пригоди в лісовій школі», «В країні Сонячних Зайчиків», «Незнайомка в країні Сонячних Зайчиків», «Секретна зброя незнайомця Коші» «Принцеса Іванна», «Усмішка принцеси Івони».
3. Вайброу І. «Пригоди Малого Вовчика».
4. Павленко М. «Домовичок з палітрою», «Домовичок повертається».
5. Даррелл Дж. «Моя сім’я та інші звірі».
6. Драгунський В. «Денискині розповіді».
7. Конопницкая М. «Про гномів і сирітку Марисю».
8. Некрасов А. «Пригоди капітана Врунгеля».
9. Пройслер О. «Маленька Баба Яга», «Маленький водяний».
10. Рауд Е. «Пригоди Муфтика, Півчеревичка та Мохобородька».
11. Сетон-Томпсон Е. «Розповіді про тварин».
Коментарi